Nie wszystkie fortyfikacje i umocnienia, które ocalały z lat II WŚ i czasów zimnowojennych, trafiły pod opiekę Muzeum Obrony Wybrzeża. Część z nich zaadaptowały organizacje lokalne, tworząc w nich niezwykłe, jedyne w swoim rodzaju atrakcje turystyczne.
W jednym z bunkrów przygotowano wystawę “Makabra XX wieku”, której zdecydowanie bliżej do instalacji artystycznej niż klasycznego muzeum historycznego. Jak podkreślają opiekunowie placówki - tutaj nie gloryfikuje się “czynu zbrojnego”, nie ma miejsca na bohaterów i ordery. Jest tylko ból, strach i nieludzkie cierpienie niewinnych ofiar konfliktu.
Na osiągnięcie zamierzonego efektu pracują nie tylko ponure wnętrza schronu przeciwatomowego, ale też ekspozycja. Jak przystało na współczesne standardy - multimedialna i interaktywna. Nie należy zapominać o warstwie dźwiękowej i grze świateł. W sumie do zobaczenia jest kilkanaście wstrząsających sal tematycznych, podsumowujących wojny XX wieku.
Instalację w schronie przy 4. stanowisku 13. Baterii Artylerii Stałej im. H.Laskowskiego przygotowało stowarzyszenie “Alternatywny Cypel”, działające m.in. na rzecz rozwoju turystyki na Helu i ochrony tutejszych zabytków militarnych. “Makabra XX wieku” jest otwarta z reguły od początku maja do końca września.
Wejściówki do Bunkra Makabry XX Wieku:
normalne 10 zł
ulgowe 6 zł
grupowe (od 4 osób) - 6 zł/os.
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.W historycznym ujęciu wojna to bohaterskie czyny i wielcy dowódcy. A tak naprawdę - bezsensowna rzeź i niewyobrażalne cierpienie tysięcy ludzi. Taki przekaz płynie z ekspozycji przygotowanej w jednym z dawnych schronów przeciwatomowych. Wizyta w bunkrze “Makabra XX wieku” to nie tyle zwiedzanie muzeum, co bliższe poznanie wojny prawie jak na własnej skórze.